WYDARZENIA

WSPÓŁPRACA Z MUZEUM MILITARIÓW "ARSENAŁ" I STOWARZYSZENIAMI

Wrocławski arsenał, znany też pod nazwą Mikołajskiego (od lokalizacji w pobliżu bramy Mikołajskiej), należy do najciekawszych zabytków architektury mieszczańskiej Wrocławia.
Z pozoru surowy w formie, po przekroczeniu progów zachwyca swoimi wnętrzami o niespotykanej już gdzie indziej konstrukcji ciesielskiej, a dziedziniec urozmaicony sylwetkami dwóch baszt i studnią jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Wrocławia, chętnie wykorzystywanym przez zespoły teatralne czy muzyczne (np. festiwal muzyki kameralnej). Przed skrzydłem wschodnim, dziś wejściowym, ceglane obramienie trawnika pokazuje dawny fundament XVIII wiecznego aneksu, mieszczącego manufakturę karabinów.
Dziś w Arsenale mieszczą się 3 instytucje: Archiwum Budowlane, Muzeum Archeologiczne i najdłużej działające w Arsenale - Muzeum Militariów (wcześniej w ramach Muzeum Historycznego), które zdołało wyrobić sobie markę najważniejszej placówki na Dolnym Śląsku, specjalizującej się w dawnej broni i barwie. Najgłośniejsze wystawy militariów we Wrocławiu były zorganizowane przez zespół tego Muzeum.(źródło: www.muzeum.miejskie.wrocław.pl)

BRACTWO KURKOWE MIASTA WROCŁAWIA 

Otwarcie stadionu - salwa do wystąpienia Prezydenta Wrocławia


Historia. 12 maja 1994 roku zostało zarejestrowane we Wrocławiu nowe stowarzyszenie o nazwie Bractwo Kurkowe Miasta Wrocławia. Bractwo to jest organizacją, która obok oczywistych statutowych nawiązań historycznych, stawia sobie ta cel uczestnictwo w kształtowaniu, na nowo ostatnio odkrywanej, świadomości samorządności miejskiej, niezależnej od podziałów politycznych i narodowościowych. Wrocławskie Bractwo podejmuje więc wyzwanie historyczne związane z kontynuacją działalności bractw strzeleckich istniejących we Wrocławiu przed swoim powstaniem. Rodowód organizacji strzeleckich sięga średniowiecza i był związany z koniecznością obrony prawnej tożsamości miast, wyrażanej najczęściej czynną obroną murów miejskich. Wobec braku zawodowej siły militarnej (wyjątkiem była nieliczna milicja miejska) posiłkowano się obowiązkiem obronnym samych mieszkańców miast, zrzeszonych w organizacjach cechowych. Ta grupa obywateli miast, zgodnie z nakazem prawnym, była zobowiązana do przyswajania sobie umiejętności obronnych, początkowo z użyciem łuków i kusz, z czasem (we Wrocławiu od lat 30 XV w.) również broni palnej. Wymagane regularne ćwiczenia oka i ręki przejęły, najpewniej w połowie XV w., ponadcechowe organizacje zwane bractwami kurkowymi (nazwa od kształtu tarczy strzeleckiej zwykle w formie ptaka - kura).(źródło: Marek Burak - cyt.art.)

DOLNOŚLĄSKI
FESTIWAL NAUKI

Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu (edycja stacjonarna) i październiku (sesje wyjazdowe w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich oraz Bystrzycy Kłodzkiej) przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata.
 Festiwal Nauki to sposób na integrację środowiska naukowego wokół promowania nauki, kształtowanie postaw odpowiedzialności uczonych za wykorzystywanie odkryć naukowych, promocja regionalnych inicjatyw edukacyjnych, uzdolnionej młodzieży oraz pomoc w wyborze kierunku studiów wyższych. To sposób na zainteresowanie przemysłu i firm potencjalnymi możliwościami zastosowań badań i odkryć naukowych. (źródło: www.festiwal.wroc.pl)
Kreator stron internetowych - przetestuj